BDDK eski başkanı, Ukreximbank denetim kurulunda

BDDK eski başkanı Engin Akçakoca’nın Ukrayna’da atandığı yeni görevi, Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker yazdı. Ülker, meslek hayatı boyunca Türkler’in özellikle yurt dışında sağladıkları başarıları duyurmaya çalıştığını belirterek, Engin Akçakoca’nın hem eski, hem de yeni atandığı görevi anlattı:

ENGİN AKÇAKOCA UKREXİMBANK’TA

“Dün olduğu gibi bugün de başarılı Türklerin üstlendiği görevleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Günün bu konuda sıcak haberi ise Ukrayna’dan. Hatırlayacağınız üzere 12 Aralık 2018’de, “Ukrayna’nın ekonomisi Türklere emanet” başlığıyla bir haber yazmıştım.

Haberimizde Ukrayna’nın önemli kurumların başında Türklerin görev aldığını, başarıyla bu görevleri yürüttüklerini sizlere anlatmıştım. Ukrayna’da 2013- 2018 yılları arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Ukrayna Direktörü olarak ülkede önemli hizmetlerde bulunan Şevki Acuner’in iki yeni görev üstlendiğini vurgulamıştım.

Bu görevlerden biri o dönem 350 bin çalışanıyla ülkenin en büyük işvereni Ukrayna Devlet Demir Yolları; Ukrzaliznitsa’nın Denetleme Kurulu Başkanı Şevki Acuner’in ayrıca kamu enerji şirketi Ukrenergo’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirtmiştim. Ukrayna’daki ikinci isim ise ülkenin en büyük bankası PrivatBank’ın Danışma Kurulu Başkanlığını ise eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca yaptığını hatırlatmıştım.

DÜNYADA 388’İNCİ SIRADA YER ALDI

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, bu görevinden ayrıldı ve Kiev tarafından yeni bir göreve atandı. Kiev Hükümeti, geçen hafta aldığı kararla Ukrayna Devlet İhracat-İthalat Bankası Ukreximbank’ta yeni bir denetim kurulu oluşturdu. Akçakoca’yı işte 6 kişilik kurula aldı.

Akçakoca, EBRD eski Genel Müdürü Sylvia Yumi Gansser-Potts, Raiffeisen Bank International’ın eski üst yöneticilerinden Rostyslav Futalo gibi isimlerle yan yana çalışacak. Ukreximbank’ın son açıklanan verilere göre ülke genelinde 83 şubesi bulunuyor. Banka, 2014’te The Banker dergisine göre Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük 11’inci, dünyanın da 388’inci bankası olmuştu.

Türklerin yurtdışında önemli pozisyonlara atanması, kaptan köşklerine oturması, milyarlarca dolarlık şirketlerin, kurumlara yol göstermesi kesinlikle gurur duyurulacak bir durum. Akçakoca’nın ülke geçmişinde üstlendiği roller, gelecek dönemde Türklerin olası başarılarına da meşale olacaktır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx