Antalya’da yılın en sıcak günü yaşandı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklıklarda artış yaşandı.

Geçen haftayı mevsim normallerinin üzerinde ölçülen hava sıcaklığıyla geçiren Antalya’da, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün datalarına nazaran termometreler 40 dereceyi aştı.

Yılın en sıcak günü yaşandı

Cumartesi günü rüzgarın da tesiriyle birlikte hava sıcaklığı iç kesitlerde 42, kıyılarda 41 dereceye ulaştı.

Bunaltıcı havayla kentte 2022’nin en sıcak günleri yaşandı.

Meteoroloji’den açıklama geldi

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, kentte hava sıcaklıklarının bugünden itibaren 6-7 derece düşerek mevsim normallerine ineceğini söyledi.

Sıcaklıklar mevsim normallerinin 5-6 derece üzerine çıktı

Hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiğini belirten Gültekin, “Geçen hafta Basra Alçak Basınç merkezi yurdumuzun güney kısımlarında giriş yapmıştı. Akdeniz bölgemizde kuzeyli rüzgarlarla etkilemeye başladı.

Hafta boyunca kuzeyli rüzgarlar bölgemizde fön tesiri yaparak kıyılarda sıcaklıkları mevsim normallerinin 5-6 derece üzerine çıkarttı. Bu kurallar yarından itibaren değişiyor.

Bölgemizde sıcaklıklar yarından itibaren düşmeye başlayacak. Rüzgarın da kuzeyden güneye dönmesiyle denizden serin hava ve nem taşınacak.” diye konuştu.

Sıcaklıklar düşecek

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığını belirten Gültekin, “Geçen hafta Antalya’da sıcaklık 41-42 derecelere kadar ulaştı. Bu dereceler mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde olduğu manasına geliyor.

Yarından itibaren sıcaklıklar 6 derece düşerek mevsim normallerine gerileyecek. İç kesitler ise denizin tesirini alamadığı için yüksek sıcaklık ve düşük nem tesirli olmaya devam edecek.” tabirini kullandı.

Rekor 45 derece

DHA’nın haberine nazaran; temmuz sıcaklık ortalaması 29 derece olan Antalya’da bu ayın rekoru, 2000’de 45 derece ölçülmüştü.