‘Aile Diş Hekimliği’ uygulaması 3 pilot vilayette başlıyor

Bakanlıkça bir müddet evvel üç pilot vilayette hayata geçirilmesi planlanan “Aile Diş Hekimliği” modeli ile ilgili hazırlıklar tamamlanma etabına geldi.

Aile hekimliği sistemi ile emsal bir model olan “Aile Diş Hekimliği”, birinci olarak pilot vilayet seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanacak. Bakanlık, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle birlikte devam eden tedavi edici ağız ve diş sıhhati hizmetlerinin yanı sıra bilhassa çocuklar için değer taşıyan “koruyucu ağız ve diş sağlığı” çalışmalarının mevcut sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu husustaki hizmetlere kolay kolay erişilmesi ve 0-12 yaş aralığındaki tüm çocukların tertipli diş denetimlerinin yapılması mümkün olacak.

E-NABIZ ÜZERİNDEN TAKİP İMKANI

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için alt yapı çalışmalarını da sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıyeten ebeveynler, 0-12 yaş ortası çocuklarının tüm ağız ve diş sıhhati tarama sonuçları ve takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş sorunlarına erken müdahale imkanı olabilecek.

DİŞ HEKİMLİĞİ BİLGİ İDARE SİSTEMİ ÜÇ VİLAYETTE AİLE DİŞ TABİPLERİNİN ERİŞİMİNE AÇILDI

Bakanlık, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş tabiplerinin hastaların daha evvel yapılan tetkiklerine kolay bir halde erişebilmesine imkan tanıyacak Diş Hekimliği Bilgi İdare Sistemi Projesini de devam ettiriyor.

Analiz, tasarım, yazılım geliştirme, test ve eğitim çalışmaları tamamlanarak yayına alınan sistem, pilot uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te aile diş tabibi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.