6 vilayette rüşvet operasyonu: 32 kişi tutuklandı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü tarafından “Örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek” ve “Resmi evrakta sahtecilik” cürümlerinden Kadıköy Belediyesinde vazifeli zabıta işçisi ile belediye mühendislerinin de ortalarında yer aldığı 54’ü kamu vazifelisi olmak üzere toplam 224 şahsa yönelik operasyon yapılmıştı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Kocaeli ve Şırnak’ta eş vakitli operasyonlarda gözaltına alınanlardan bir kısmı emniyetteki sorgularının akabinde özgür kalırken 160 kişi dün adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgularının akabinde 36 kişi isimli denetim talebi ile 124 kişi ise tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.

92’si tutuklama talep edilenlerden olmak üzere toplamda 128’i hakkında, 2’si konut mahpusu, 10’u toplam 1 milyon 650 bin TL para cezası olmak üzere isimli denetim kararı verildi. Kadıköy Belediyesi’nde vazifeli 1 zabıta komiseri, 24 zabıta memuru ve 2 mühendis olmak üzere 27’si belediye çalışanı toplamda 32 kişi ise tutuklandı.

224 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Soruşturma kapsamında çoğunluğu Kadıköy Belediyesinde vazifeli 6 zabıta memuru ve 48 mühendisin de ortalarında bulunduğu 224 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verilmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Uğraş Şube Müdürlüğü takımları, 17 Mayıs’ta İstanbul, İzmir, Adana, Kocaeli ve Şırnak’ta düzenlediği eş vakitli operasyonda zanlılardan 198’ini yakalamıştı.

Adreslerde yapılan aramada, çok sayıda dijital materyal ve evraka el konulmuştu.

KAYNAK: TRT HABER